Otsego Bulldog Invite

September 30, 2017


MichianaTiming.com/results Michiana Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Pups - Cross Country
Team Summary - Girls - Pups - Cross Country
Finish List - Boys - Pups - Cross Country
Team Summary - Boys - Pups - Cross Country
Top

Overall Finish List - Boys

Pups

Cross Country

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 (< 5) 1307 Keegan Hoekstra MS_Grand Rapids Christian 12:57.4 6:29/M 5  
2 1 2382 Ryan Cockerel PUP_DSE 13:08.4 2:38/K  
3 (< 5) 2579 Matthew Long PuP_LCE 13:38.3 2:44/K  
4 (< 5) 528 Kenny Sheffer Unattached 13:44.3 2:45/K 10  
5 2 2414 Cadence Taylor PUP_WSE 14:07.5 2:49/K  
6 3 2417 Oaks Ty PUP_WSE 14:20.1 2:52/K  
7 4 2371 Aydan Roth PUP_Alamo 14:30.2 2:54/K  
8 (< 5) 1481 Clay Adair MS_Kalamazoo Home School Sports 14:32.3 8:33/M 5  
9 5 2372 Liam Smith PUP_Alamo 14:36.3 2:55/K  
10 6 2404 Hayden Bowe PUP_WSE 14:49.2 2:58/K  
11 7 2391 Caleb Wesseldyk PUP_DSE 14:52.2 2:58/K  
12 8 2383 Aidan Goodwin PUP_DSE 14:59.3 3:00/K  
13 9 2412 Carter Shattuck PUP_WSE 15:25.3 3:05/K  
14 10 2390 Jaydon Watson PUP_DSE 15:30.2 3:06/K  
15 11 2410 Brian Johnson III PUP_WSE 15:39.9 3:08/K  
16 (< 5) 1296 Logan Christophel MS_Grand Rapids Christian 15:49.6 9:18/M 5  
17 (< 5) 2580 Ryan Long PuP_LCE 15:59.6 3:12/K  
18 12 2405 Trey Brown PUP_WSE 16:13.0 3:15/K  
19 (< 5) 1230 Ivan Lake Unattached 16:18.2 9:35/M 8  
20 (< 5) 523 Silas Neldon Unattached 16:21.5 3:16/K 11  
21 13 2408 Triston Gates PUP_WSE 16:26.6 3:17/K  
22 (> 7) 2409 Kaleb Hildebrand PUP_WSE 16:38.1 3:20/K  
23 (< 5) 1325 Luke Witte MS_Grand Rapids Christian 16:48.5 9:53/M 5  
24 (< 5) 1321 Jacob Voetberg MS_Grand Rapids Christian 17:07.2 10:04/M 5  
25 14 2373 Eli Sonnenberg PUP_Alamo 17:27.9 3:29/K  
26 (> 7) 2415 Conor Taylor PUP_WSE 17:32.6 3:30/K  
27 (< 5) 1852 Landon Pierce MS_Plainwell 17:34.2 10:20/M 5  
28 15 2369 Karson Holladay PUP_Alamo 18:12.8 3:38/K  
29 (> 7) 2411 Kal-El Leonard PUP_WSE 18:13.7 3:39/K  
30 (< 5) 1235 Asher Lake Unattached 18:15.6 10:44/M 6  
31 16 2370 Rowan Kortlandt PUP_Alamo 19:24.9 3:53/K  
32 (> 7) 2583 Clayton Quincy PUP_WSE 19:26.5 3:53/K  
33 17 2388 Holten Mulherin PUP_DSE 20:05.8 4:01/K  
34 18 2389 Weston Mulherin PUP_DSE 20:08.4 4:02/K  
35 19 2386 Zachary Knapp PUP_DSE 20:36.0 4:07/K  
36 (> 7) 2384 Ben Goodwin PUP_DSE 21:48.6 4:22/K  
37 (> 7) 2413 Quinn Sheridan PUP_WSE 22:40.3 4:32/K  
38 (> 7) 2407 Gunnar Djerf PUP_WSE 22:40.5 4:32/K  
39 (> 7) 2416 Navene Town PUP_WSE 23:47.7 4:45/K  
40 (> 7) 1141 Mattix Hopper PUP_DSE 24:16.3 4:51/K 9  
41 (< 5) 1846 Adam Lexin MS_Plainwell 27:04.3 13:32/M 5  
42 (> 7) 1150 Colby Taylor PUP_WSE 30:13.1 6:03/K 12  
Top

Team Summary Report - Boys

Pups

Cross Country

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 PUP_WSE 31 2 3 6 9 11 12 13    
Top 5 Times: 1:14:22.2  
2 PUP_DSE 43 1 7 8 10 17 18 19    
Top 5 Times: 1:18:36.1  
3 PUP_Alamo 54 4 5 14 15 16    
Top 5 Times: 1:24:12.3  
Inc. MS_Grand Rapids Christian 4 finishers    
Inc. MS_Kalamazoo Home School Sports 1 finishers    
Inc. MS_Plainwell 2 finishers    
Inc. PuP_LCE 2 finishers    
Inc. Unattached 4 finishers    
 
Top

Overall Finish List - Girls

Pups

Cross Country

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 (< 5) 520 Lainey Yearling Unattached 14:12.6 2:50/K 11  
2 1 1243 Ava Boes MS_Grand Rapids Christian 15:09.4 8:55/M 5  
3 2 1268 Molly Padilla MS_Grand Rapids Christian 15:15.5 7:38/M 5  
4 3 1280 Julia Timmer MS_Grand Rapids Christian 15:28.7 7:44/M 5  
5 4 405 Brayden Meyer PUP_WSE 15:38.0 3:08/K 11  
6 5 2396 Emma Hoffman PUP_WSE 16:04.9 3:13/K  
7 (< 5) 1805 Anna Hall MS_Plainwell 16:31.3 8:16/M 4  
8 (< 5) 1474 Evelyn Jackson MS_Kalamazoo Home School Sports 16:35.7 9:45/M 4  
9 6 1249 Morgan Cocco MS_Grand Rapids Christian 16:49.5 8:25/M 5  
10 7 1138 Madden Fitzpatrick PUP_DSE 16:49.5 3:22/K 11  
11 8 1271 Mia Powell MS_Grand Rapids Christian 16:53.8 8:27/M 5  
12 9 2403 Amelia Shattuck PUP_WSE 17:30.7 3:30/K  
13 10 2375 Sasha Alles PUP_DSE 17:47.8 3:33/K  
14 (< 5) 1231 Miriam Jackson MS_Kalamazoo Home School Sports 18:04.2 10:38/M 8  
15 (< 5) 1831 claire vos MS_Plainwell 18:13.5 9:07/M 5  
16 11 2393 Samantha Bonnovetz PUP_WSE 19:56.5 3:59/K  
17 12 2402 Isabella Seura Xenos PUP_WSE 19:59.4 4:00/K  
18 (< 5) 1807 Brooklyn Herbert MS_Plainwell 20:00.3 10:00/M 5  
19 13 1147 Madeline Goodwin PUP_DSE 20:08.0 4:02/K 10  
20 (< 5) 1820 Delainey Poel MS_Plainwell 20:12.5 10:06/M 4  
21 14 2392 Lydia Balkema PUP_WSE 21:19.8 4:16/K  
22 15 2399 Izzy Maxwell PUP_WSE 21:20.0 4:16/K  
23 16 2379 Sophia Herbert PUP_DSE 21:34.0 4:19/K  
24 17 2376 Brooklynn Cockerel PUP_DSE 22:20.4 4:28/K  
25 18 2374 Jazmyn Adams PUP_DSE 22:37.2 4:31/K  
26 (> 7) 2398 Molly Koppers PUP_WSE 22:44.4 4:33/K  
27 (> 7) 2401 Avery Selent PUP_WSE 22:45.1 4:33/K  
28 (> 7) 2395 Mia Hilts PUP_WSE 23:11.9 4:38/K  
29 (< 5) 2581 Annabelle Severson PUP_Alamo 23:37.0 4:43/K  
30 (> 7) 2397 Kayden Johnson PUP_WSE 23:41.7 4:44/K  
31 (> 7) 2394 Keira Boyle PUP_WSE 23:42.8 4:44/K  
32 (< 5) 1143 Bella McCammon PUP_Alamo 25:42.7 5:08/K 10  
33 (> 7) 2400 Watson Riley PUP_WSE 27:55.1 5:35/K  
Top

Team Summary Report - Girls

Pups

Cross Country

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 MS_Grand Rapids Christian 20 1 2 3 6 8    
Top 5 Times: 1:19:37.0  
2 PUP_WSE 41 4 5 9 11 12 14 15    
Top 5 Times: 1:29:09.8  
3 PUP_DSE 63 7 10 13 16 17 18    
Top 5 Times: 1:38:39.9  
Inc. MS_Kalamazoo Home School Sports 2 finishers    
Inc. MS_Plainwell 4 finishers    
Inc. PUP_Alamo 2 finishers    
Inc. Unattached 1 finishers