Otsego Bulldog Invite

September 30, 2017


MichianaTiming.com/results Michiana Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - D1 Varsity Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - D1 Varsity Boys - Cross Country
Top

Overall Finish List - Boys

D1 Varsity Boys

Cross Country

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 851 Sam Martens Holland 15:37.5 3:07/K 11  
2 2 849 Nick Hoffman Holland 15:54.9 3:11/K 12  
3 3 2339 Luke Daniel Portage Northern 15:57.6 3:11/K 11  
4 4 2362 Max Rathburn Portage Northern 16:03.1 3:13/K 11  
5 5 451 Evan Bishop East Grand Rapids 16:07.6 3:13/K 10  
6 6 462 Andrew Periard East Grand Rapids 16:18.5 3:16/K 11  
7 7 973 Aaron Weimer Holland West Ottawa 16:28.4 3:18/K 12  
8 8 2285 Jayson Kotulak Portage Central 16:36.8 3:19/K 10  
9 9 133 Joe Glubke Battle Creek Lakeview 16:37.4 3:19/K 12  
10 10 964 Logan Reimink Holland West Ottawa 16:37.5 3:19/K 12  
11 11 453 Sean Coney East Grand Rapids 16:37.7 3:19/K 10  
12 12 461 Joe Meston East Grand Rapids 16:38.0 3:20/K 12  
13 13 2268 Tyler Brunner Portage Central 16:42.2 3:20/K 9  
14 14 455 Nick Douglas East Grand Rapids 16:43.4 3:21/K 12  
15 15 137 Will Ingalls Battle Creek Lakeview 16:45.7 3:21/K 12  
16 16 2279 Owen Gwyn Portage Central 16:48.7 3:22/K 12  
17 17 466 Jonathan Yepez East Grand Rapids 16:50.9 3:22/K 12  
18 18 2266 Hayden Bernardine Portage Central 16:51.7 3:22/K 12  
19 19 2289 Nick Mitran Portage Central 16:53.4 3:23/K 11  
20 20 292 Jalen Banfill Caledonia 16:56.0 3:23/K 11  
21 21 315 Sam Morse Caledonia 17:00.1 3:24/K 11  
22 22 151 Joe Wood Battle Creek Lakeview 17:02.5 3:24/K 10  
23 23 325 Jamin Thompson Caledonia 17:02.8 3:24/K 9  
24 24 844 Brad Carter Holland 17:04.9 3:25/K 11  
25 25 326 Ben VanArtsen Caledonia 17:07.4 3:25/K 10  
26 26 127 Sage Castleberry Battle Creek Lakeview 17:08.3 3:26/K 12  
27 27 145 Alex Ploehn Battle Creek Lakeview 17:09.3 3:26/K 12  
28 28 2338 Connor Clemens Portage Northern 17:11.8 3:26/K 11  
29 29 2354 Owen Langejans Portage Northern 17:16.7 3:27/K 12  
30 30 306 Chris Jakiel Caledonia 17:22.4 3:28/K 12  
31 31 1125 Luke Marriott Mattawan 17:26.5 3:29/K 12  
32 32 2447 Connor Hudgens South Lyon 17:29.9 3:30/K 11  
33 33 2559 Emory Etienne B_East Grand Rapids 17:30.4 3:30/K 12  
34 34 845 Alberto Castillo Holland 17:31.0 3:30/K 11  
35 35 2356 Jackson McGrath Portage Northern 17:34.2 3:31/K 12  
36 36 149 Mitchell Turner Battle Creek Lakeview 17:34.6 3:31/K 11  
37 37 244 Isaac Willemsen Byron Center 17:36.7 3:31/K 10  
38 38 450 Elijah Becker East Grand Rapids 17:37.4 3:31/K 10  
39 39 317 Isaac Noyes Caledonia 17:43.0 3:33/K 10  
40 40 2361 Gabe Rathburn Portage Northern 17:43.6 3:33/K 9  
41 41 2454 Joey Younkin South Lyon 17:45.8 3:33/K 12  
42 42 936 Alex Bos Holland West Ottawa 17:46.1 3:33/K 9  
43 43 1117 Sebastian DeFant Mattawan 17:47.7 3:33/K 12  
44 44 2271 Ryan Chase Portage Central 17:52.0 3:34/K 10  
45 45 321 Clark Rowley Caledonia 17:52.4 3:34/K 11  
46 46 944 Otto Dryfout Holland West Ottawa 17:53.0 3:35/K 12  
47 47 853 Jaeger Schippa Holland 17:53.5 3:35/K 11  
48 48 2342 Scotty Fargo Portage Northern 17:53.9 3:35/K 10  
49 49 2561 Anton Ludwig B_East Grand Rapids 17:54.3 3:35/K 11  
50 50 2449 Evan Leslie South Lyon 17:58.2 3:36/K 12  
51 51 2450 Chris Sadler South Lyon 18:01.5 3:36/K 11  
52 52 1123 David Konold Mattawan 18:04.0 3:37/K 12  
53 53 2290 Colin Northuis Portage Central 18:05.2 3:37/K 11  
54 54 1112 Brian Barbarini Mattawan 18:05.6 3:37/K 9  
55 55 2564 Luke Caswell B_East Grand Rapids 18:08.7 3:38/K 9  
56 56 125 Keegan Aimesbury Battle Creek Lakeview 18:09.5 3:38/K 11  
57 57 1133 Ryan Short Mattawan 18:11.6 3:38/K 12  
58 58 227 Adam Carey Byron Center 18:11.7 3:38/K 10  
59 59 2562 Jacob Mark B_East Grand Rapids 18:17.4 3:39/K 12  
60 60 2563 Josh Pullen B_East Grand Rapids 18:21.0 3:40/K 10  
61 61 966 Isaac Sierra Holland West Ottawa 18:27.0 3:41/K 12  
62 62 937 Colin Brown Holland West Ottawa 18:28.2 3:42/K 10  
63 63 240 Trevor Price Byron Center 18:32.7 3:42/K 11  
64 64 854 James Walton Holland 18:35.4 3:43/K 10  
65 65 1121 Matthew Johnson Mattawan 18:44.2 3:45/K 11  
66 66 1137 Nathan Woolum Mattawan 18:47.9 3:45/K 11  
67 67 235 Trent Lee Byron Center 18:49.6 3:46/K 10  
68 68 2558 Chris Bruinsma B_East Grand Rapids 18:49.8 3:46/K 11  
69 69 2445 Ryan DeBruyne South Lyon 18:52.5 3:46/K 12  
70 70 231 Evan Goetzinger Byron Center 18:52.9 3:46/K 12  
71 71 2446 Haden Gallentine South Lyon 18:57.6 3:47/K 11  
72 72 2560 Sam Hoffman B_East Grand Rapids 19:04.1 3:49/K 12  
73 73 226 Jack Bryan Byron Center 19:14.4 3:51/K 10  
74 74 961 Johnny Muoio Holland West Ottawa 19:24.9 3:53/K 9  
75 75 2451 Valentin Schnitzel South Lyon 19:28.9 3:54/K 12  
76 76 855 Noah Whiteman Holland 19:41.0 3:56/K 9  
77 77 242 Robby Smith Byron Center 19:50.1 3:58/K 12  
Top

Team Summary Report - Boys

D1 Varsity Boys

Cross Country

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 East Grand Rapids 48 5 6 11 12 14 17 38    
Top 5 Times: 1:22:25.4  
2 Portage Central 74 8 13 16 18 19 44 53    
Top 5 Times: 1:23:52.9  
3 Battle Creek Lakeview 99 9 15 22 26 27 36 56    
Top 5 Times: 1:24:43.4  
4 Portage Northern 99 3 4 28 29 35 40 48    
Top 5 Times: 1:24:03.6  
5 Holland 108 1 2 24 34 47 64 76    
Top 5 Times: 1:24:01.9  
6 Caledonia 119 20 21 23 25 30 39 45    
Top 5 Times: 1:25:28.9  
7 Holland West Ottawa 166 7 10 42 46 61 62 74    
Top 5 Times: 1:27:12.2  
8 Mattawan 237 31 43 52 54 57 65 66    
Top 5 Times: 1:29:35.6  
9 South Lyon 243 32 41 50 51 69 71 75    
Top 5 Times: 1:30:08.1  
10 B_East Grand Rapids 256 33 49 55 59 60 68 72    
Top 5 Times: 1:30:12.0  
11 Byron Center 295 37 58 63 67 70 73 77    
Top 5 Times: 1:32:03.8