Otsego Bulldog Invite

September 30, 2017


MichianaTiming.com/results Michiana Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - D1 JV Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - D1 JV Boys - Cross Country
Top

Overall Finish List - Boys

D1 JV Boys

Cross Country

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 2297 Sebastian Smaling Portage Central 17:01.6 3:24/K 12  
2 2 131 Griffin Fortney Battle Creek Lakeview 17:04.5 3:25/K 11  
3 3 316 Cole Nelson Caledonia 17:08.3 3:26/K 12  
4 4 2302 Samuel Weber Portage Central 17:14.1 3:27/K 11  
5 5 454 Seth Damstra East Grand Rapids 17:26.1 3:29/K 11  
6 6 2277 Patrick Gehringer Portage Central 17:36.5 3:31/K 12  
7 7 290 Oliver Alvesteffer Caledonia 17:40.6 3:32/K 11  
8 8 302 Carter Hammond Caledonia 17:45.2 3:33/K 11  
9 9 2269 Brenden Buchanan Portage Central 17:46.2 3:33/K 11  
10 10 289 Michael Alexander Caledonia 17:52.2 3:34/K 11  
11 11 297 Evin Drew Caledonia 17:56.0 3:35/K 12  
12 12 2363 Matthew Schieber Portage Northern 18:00.5 3:36/K 10  
13 13 2332 Zaid Ahmed Portage Northern 18:00.9 3:36/K 11  
14 14 147 Reece Ratliff Battle Creek Lakeview 18:03.3 3:37/K 10  
15 15 139 Cole Kerner Battle Creek Lakeview 18:05.4 3:37/K 11  
16 16 320 Kyle Restau Caledonia 18:05.7 3:37/K 12  
17 17 2336 Dylan Butler Portage Northern 18:08.8 3:38/K 10  
18 18 312 Elijah Miller Caledonia 18:09.9 3:38/K 9  
19 19 1113 Micah Barker Mattawan 18:10.2 3:38/K 9  
20 20 945 Thomas Dummer Holland West Ottawa 18:20.1 3:40/K 10  
21 21 2304 Luke Westra Portage Central 18:20.1 3:40/K 12  
22 22 501 James Lilly East Kentwood 18:21.0 3:40/K 10  
23 23 2300 Caleb Thompson Portage Central 18:21.9 3:40/K 9  
24 24 2355 Kanishk Madhav Portage Northern 18:23.3 3:41/K 10  
25 25 1122 Scott Kangas Mattawan 18:24.1 3:41/K 9  
26 26 143 Holden Palmer Battle Creek Lakeview 18:25.9 3:41/K 11  
27 27 2303 Evan Werner Portage Central 18:26.9 3:41/K 11  
28 28 511 Lucas Schneider East Kentwood 18:27.2 3:41/K 9  
29 29 974 Matthew Weimer Holland West Ottawa 18:29.7 3:42/K 11  
30 30 140 Alex Koepke Battle Creek Lakeview 18:31.0 3:42/K 9  
31 31 150 Jose Vroman Battle Creek Lakeview 18:31.9 3:42/K 11  
32 32 459 Michael Kiley East Grand Rapids 18:33.1 3:43/K 12  
33 33 934 Alex Boersma Holland West Ottawa 18:33.5 3:43/K 9  
34 34 2344 Colin Gilmour Portage Northern 18:33.6 3:43/K 11  
35 (> 7) 305 Jacob Herriman Caledonia 18:34.3 3:43/K 10  
36 35 146 Nolan Portteus Battle Creek Lakeview 18:36.6 3:43/K 11  
37 36 2343 Riley Fernandez Portage Northern 18:38.3 3:44/K 12  
38 37 2341 Andrew Famiano Portage Northern 18:39.5 3:44/K 9  
39 (> 7) 303 Caden Helmholdt Caledonia 18:43.9 3:45/K 10  
40 (> 7) 308 Austin Keith Caledonia 18:49.1 3:46/K 10  
41 (> 7) 128 Brayden Davis Battle Creek Lakeview 18:51.7 3:46/K 10  
42 (> 7) 2278 Dylan Gwyn Portage Central 18:52.4 3:46/K 11  
43 (> 7) 138 Samuel Jayakar Battle Creek Lakeview 18:53.9 3:47/K 12  
44 (< 5) 2444 Jonathan Allen South Lyon 18:55.3 3:47/K 12  
45 (> 7) 2284 Reece Knight Portage Central 18:56.0 3:47/K 10  
46 (> 7) 300 Jared Feyen Caledonia 18:56.9 3:47/K 12  
47 38 955 Joe Lawrence Holland West Ottawa 18:58.2 3:48/K 12  
48 39 519 Jacob Yingling East Kentwood 19:00.4 3:48/K 11  
49 40 972 Jayden VanMaurick Holland West Ottawa 19:00.7 3:48/K 12  
50 41 952 Darvin Jimenez Holland West Ottawa 19:01.0 3:48/K 9  
51 (< 5) 2453 Andrew Williams South Lyon 19:01.2 3:48/K 12  
52 (> 7) 328 Tyler Verburg Caledonia 19:03.0 3:49/K 11  
53 42 1129 Jackson Riddle Mattawan 19:03.8 3:49/K 10  
54 (> 7) 2350 Roberts Kalnins Portage Northern 19:04.6 3:49/K 11  
55 (> 7) 2340 Grayson Davison Portage Northern 19:06.4 3:49/K 10  
56 (> 7) 322 Andrew Sherman Caledonia 19:06.6 3:49/K 10  
57 (> 7) 2276 Noah Gatz Portage Central 19:07.7 3:49/K 9  
58 (> 7) 310 Ian Klug Caledonia 19:12.4 3:50/K 12  
59 (> 7) 129 Mason Evans Battle Creek Lakeview 19:13.3 3:51/K 12  
60 43 1127 Mason Oudekerk Mattawan 19:13.7 3:51/K 10  
61 44 463 Joe Rao East Grand Rapids 19:15.0 3:51/K 9  
62 45 458 Jake Hoppman East Grand Rapids 19:15.6 3:51/K 12  
63 (> 7) 2296 Jack Simpson Portage Central 19:16.7 3:51/K 11  
64 46 1119 Tyson Ford Mattawan 19:17.3 3:51/K 11  
65 47 234 Josh Keillor Byron Center 19:18.7 3:52/K 10  
66 48 951 Cory Ives Holland West Ottawa 19:20.8 3:52/K 11  
67 49 239 Nick Polega Byron Center 19:21.3 3:52/K 10  
68 (< 5) 2452 Alex White South Lyon 19:21.5 3:52/K 12  
69 (> 7) 2359 Joey Proos Portage Northern 19:22.0 3:52/K 10  
70 50 449 Chris Baranosk East Grand Rapids 19:22.3 3:52/K 9  
71 (< 5) 2448 Ben Jones South Lyon 19:23.7 3:53/K 10  
72 (> 7) 2299 Jaron Taylor Portage Central 19:25.4 3:53/K 10  
73 (> 7) 301 Logan Foerch Caledonia 19:25.4 3:53/K 10  
74 (> 7) 965 Eli Sierra Holland West Ottawa 19:26.5 3:53/K 9  
75 (> 7) 946 Joe Elkins Holland West Ottawa 19:28.8 3:54/K 9  
76 (> 7) 942 Luciano Cistaro Holland West Ottawa 19:29.7 3:54/K 12  
77 (> 7) 2366 Nicholas Zafer Portage Northern 19:30.1 3:54/K 11  
78 (> 7) 2295 Abdulaziz Shebrain Portage Central 19:33.2 3:55/K 9  
79 (> 7) 2281 Jacob Jackson Portage Central 19:34.0 3:55/K 10  
80 (> 7) 938 Paul Bryson Holland West Ottawa 19:34.9 3:55/K 10  
81 51 1132 Cam Sanderson Mattawan 19:36.2 3:55/K 10  
82 52 496 Brayden Babcock East Kentwood 19:38.6 3:56/K 10  
83 (> 7) 940 Franko Cervantes Holland West Ottawa 19:39.6 3:56/K 10  
84 53 1115 Alex Boyd Mattawan 19:40.6 3:56/K 11  
85 (> 7) 294 Sam Blunt Caledonia 19:42.1 3:56/K 9  
86 (> 7) 2282 Thenu Jayatilaka Portage Central 19:42.7 3:56/K 9  
87 54 512 Camden Schwallier East Kentwood 19:44.6 3:57/K 9  
88 (> 7) 134 Jerry Haadsma Battle Creek Lakeview 19:45.5 3:57/K 12  
89 (> 7) 975 Ethan Weliver Holland West Ottawa 19:46.5 3:57/K 10  
90 (> 7) 327 Hunter Vanbeek Caledonia 19:47.7 3:57/K 10  
91 (> 7) 971 Shane Vaara Holland West Ottawa 19:49.1 3:58/K 10  
92 (> 7) 1126 Gabe Mohney Mattawan 19:50.4 3:58/K 12  
93 55 230 Matthew Garbarino Byron Center 19:53.4 3:59/K 9  
94 (> 7) 311 Ethan Mandsager Caledonia 19:53.8 3:59/K 10  
95 56 228 Wes Clemens Byron Center 19:55.1 3:59/K 11  
96 (> 7) 2288 Ben Miller Portage Central 19:56.6 3:59/K 12  
97 (> 7) 2280 Kaidan Higgins Portage Central 19:58.1 4:00/K 10  
98 57 843 Ben Carter Holland 19:58.8 4:00/K 10  
99 (> 7) 142 Ryan Lamb Battle Creek Lakeview 19:59.1 4:00/K 11  
100 58 504 Kaden Morgan East Kentwood 20:00.8 4:00/K 9  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
101 59 514 Trevor Stephenson East Kentwood 20:02.6 4:00/K 12  
102 (> 7) 329 Adam Wright Caledonia 20:03.9 4:01/K 11  
103 60 846 Leif Christensen Holland 20:04.1 4:01/K 9  
104 61 848 Jewlian Gonzalez Holland 20:04.1 4:01/K 9  
105 (> 7) 967 Andrew Smyk Holland West Ottawa 20:05.2 4:01/K 11  
106 (> 7) 2291 Ben Prihoda Portage Central 20:09.8 4:02/K 10  
107 (> 7) 1124 Jack Lewis Mattawan 20:09.9 4:02/K 11  
108 (> 7) 954 David LaDuke Holland West Ottawa 20:10.3 4:02/K 10  
109 (> 7) 499 Brennan Bolen East Kentwood 20:11.0 4:02/K 9  
110 62 447 Quinn Allchin East Grand Rapids 20:11.1 4:02/K 11  
111 (> 7) 969 Ethan Toth Holland West Ottawa 20:14.2 4:03/K 11  
112 (> 7) 2365 Nick VanderHoff Portage Northern 20:15.2 4:03/K 12  
113 (> 7) 293 Jason Blunt Caledonia 20:18.5 4:04/K 12  
114 63 236 Eli Modderman Byron Center 20:20.6 4:04/K 10  
115 (> 7) 2364 Cris Smith Portage Northern 20:22.5 4:04/K 11  
116 (> 7) 1128 Jacob Peninger Mattawan 20:23.8 4:05/K 11  
117 64 241 Ryan Schmitt Byron Center 20:24.7 4:05/K 11  
118 65 460 Maddox Lee East Grand Rapids 20:33.7 4:07/K 12  
119 (> 7) 1136 Jack Topic Mattawan 20:35.9 4:07/K 9  
120 66 229 Caleb Cook Byron Center 20:36.7 4:07/K 12  
121 (> 7) 132 Parker Gaunt Battle Creek Lakeview 20:39.7 4:08/K 11  
122 (> 7) 141 Max LaDuke Battle Creek Lakeview 20:41.4 4:08/K 9  
123 (> 7) 510 Isaiah Savoie East Kentwood 20:41.4 4:08/K 12  
124 (> 7) 500 Jayden Burgen East Kentwood 20:41.9 4:08/K 11  
125 (> 7) 148 Carter Spring Battle Creek Lakeview 20:43.3 4:09/K 10  
126 (> 7) 1135 Maxwell Stull Mattawan 20:43.4 4:09/K 12  
127 (> 7) 2298 Chase Szafranski Portage Central 20:46.4 4:09/K 10  
128 (> 7) 943 Nick Dorn Holland West Ottawa 20:48.5 4:10/K 10  
129 (> 7) 2306 Drew Wyatt Portage Central 20:51.2 4:10/K 9  
130 (> 7) 508 Jacob Pham East Kentwood 20:55.1 4:11/K 9  
131 (> 7) 2267 Noah Braasch Portage Central 20:55.3 4:11/K 10  
132 (> 7) 2283 Joseph Keiser Portage Central 20:57.6 4:11/K 10  
133 (> 7) 2301 Saketh Thota Portage Central 20:58.4 4:12/K 11  
134 (> 7) 2286 Griffin Lantz Portage Central 21:00.0 4:12/K 10  
135 (> 7) 1118 Anthony DePerno Mattawan 21:05.7 4:13/K 12  
136 (> 7) 318 Noah Peterson Caledonia 21:11.3 4:14/K 11  
137 (> 7) 314 Jaken Moore Caledonia 21:14.7 4:15/K 10  
138 (> 7) 968 Gerardo Torres Holland West Ottawa 21:20.9 4:16/K 12  
139 (> 7) 2348 Anthony Jones Portage Northern 21:21.4 4:16/K 9  
140 (> 7) 130 Nathan Finch Battle Creek Lakeview 21:24.2 4:17/K 9  
141 67 847 Aaron Curtis Holland 21:25.2 4:17/K 11  
142 (> 7) 452 Kolbe Brew East Grand Rapids 21:25.3 4:17/K 9  
143 (> 7) 2287 Max Longjohn Portage Central 21:27.2 4:17/K 9  
144 (> 7) 135 Gavyn Hinton Battle Creek Lakeview 21:28.6 4:18/K 10  
145 68 850 Henri Holland-Anderson Holland 21:35.1 4:19/K 9  
146 (> 7) 963 Evan Pohl Holland West Ottawa 21:36.2 4:19/K 10  
147 (> 7) 935 Kyler Bomhof Holland West Ottawa 21:36.5 4:19/K 10  
148 (> 7) 233 Burgess Ingersoll Byron Center 21:40.7 4:20/K 12  
149 (> 7) 323 Evyn Sweeney Caledonia 21:42.9 4:20/K 12  
150 (> 7) 509 Eion Reagh East Kentwood 21:45.4 4:21/K 11  
151 (> 7) 2337 Colin Carroll Portage Northern 21:46.7 4:21/K 9  
152 (> 7) 2345 Aidan Gleason Portage Northern 21:46.8 4:21/K 9  
153 (> 7) 1114 CJ Bell Mattawan 21:50.2 4:22/K 11  
154 (> 7) 2347 Baraa Hegazy Portage Northern 21:54.4 4:23/K 11  
155 (> 7) 296 Nathan Cronk Caledonia 21:58.6 4:24/K 12  
156 (> 7) 319 Alexander Ramsey Caledonia 22:03.4 4:25/K 9  
157 (> 7) 495 Jas Aryal East Kentwood 22:07.0 4:25/K 12  
158 (> 7) 309 Conner Klein Caledonia 22:08.1 4:26/K 9  
159 (> 7) 330 Justus Young Caledonia 22:08.5 4:26/K 10  
160 69 852 Oscar Rafael Holland 22:10.4 4:26/K 12  
161 (> 7) 933 Josef Arner Holland West Ottawa 22:10.4 4:26/K 12  
162 (> 7) 243 Ben Vitarelli Byron Center 22:14.9 4:27/K 11  
163 (> 7) 291 Jeffrey Spees Caledonia 22:16.3 4:27/K 9  
164 (> 7) 1134 Austin Simmons Mattawan 22:18.5 4:28/K 11  
165 (> 7) 313 Colton Moore Caledonia 22:23.0 4:29/K 10  
166 (> 7) 299 Teddy Fanco Caledonia 22:29.4 4:30/K 9  
167 (> 7) 2294 Gavin Richardson Portage Central 22:30.1 4:30/K 10  
168 (> 7) 2357 Ely Post Portage Northern 22:30.6 4:30/K 9  
169 (> 7) 2367 Maxwell Zigterman Portage Northern 22:36.7 4:31/K 9  
170 (> 7) 2292 Kyle Rachowicz Portage Central 23:00.1 4:36/K 9  
171 (> 7) 950 Michael Heindlmeyer Holland West Ottawa 23:22.3 4:40/K 11  
172 (> 7) 948 Linus Gugino Holland West Ottawa 23:22.6 4:40/K 11  
173 (> 7) 2305 Michael Wolfe Portage Central 23:35.9 4:43/K 12  
174 (> 7) 456 Luke Spitzley East Grand Rapids 23:38.5 4:44/K 10  
175 (> 7) 1130 Thomas Rudnick Mattawan 23:47.6 4:45/K 9  
176 (> 7) 238 Ryan Oyama Byron Center 23:55.1 4:47/K 10  
177 (> 7) 941 Mitchell Chau Holland West Ottawa 24:16.8 4:51/K 10  
178 (> 7) 516 Dominique Tran East Kentwood 24:32.9 4:54/K 11  
179 (> 7) 958 Ian McConkey Holland West Ottawa 24:34.4 4:55/K 11  
180 (> 7) 2270 Bryan Cassem Portage Central 24:41.5 4:56/K 11  
181 (> 7) 237 Jonathan Oyama Byron Center 26:02.9 5:12/K 11  
182 (> 7) 507 Kevin Nguyen East Kentwood 27:43.6 5:33/K 11  
183 (> 7) 324 Aaron Tenelshof Caledonia 27:44.4 5:33/K 9  
184 (> 7) 2335 Carter Briggs Portage Northern 28:08.9 5:38/K 11  
185 (> 7) 970 Jose Trejo Holland West Ottawa 28:42.0 5:44/K 9  
186 (> 7) 1131 Mark Sanchez Mattawan 29:52.7 5:58/K 12  
187 70 842 Keegan Bigelow Holland 39:05.4 7:49/K 11  
Top

Team Summary Report - Boys

D1 JV Boys

Cross Country

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Caledonia 39 3 7 8 10 11 16 18    
Top 5 Times: 1:28:22.4  
2 Portage Central 41 1 4 6 9 21 23 27    
Top 5 Times: 1:27:58.6  
3 Battle Creek Lakeview 87 2 14 15 26 30 31 35    
Top 5 Times: 1:30:10.2  
4 Portage Northern 100 12 13 17 24 34 36 37    
Top 5 Times: 1:31:07.2  
5 Holland West Ottawa 160 20 29 33 38 40 41 48    
Top 5 Times: 1:33:22.4  
6 Mattawan 175 19 25 42 43 46 51 53    
Top 5 Times: 1:34:09.3  
7 East Grand Rapids 176 5 32 44 45 50 62 65    
Top 5 Times: 1:33:52.4  
8 East Kentwood 195 22 28 39 52 54 58 59    
Top 5 Times: 1:35:12.0  
9 Byron Center 270 47 49 55 56 63 64 66    
Top 5 Times: 1:38:49.3  
10 Holland 313 57 60 61 67 68 69 70    
Top 5 Times: 1:43:07.5  
Inc. South Lyon 4 finishers