Berrien County Championships

September 30, 2017


MichianaTiming.com/results Michiana Timing

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    483  Devin Tomlinson       Niles                                   17:09.8  3:26/K        
    2      2    544  Will Lage             St. Joseph                              17:15.2  3:27/K        
    3      3     16  Sean Valentine        Berrien Springs                         17:22.0  3:28/K        
    4      4    525  Zhane Arthur          St. Joseph                              17:22.6  3:28/K        
    5      5    605  Cooper Clark          Stevensville Lakeshore                  17:28.2  3:30/K        
    6      6     13  Ashton Sheline        Berrien Springs                         17:32.6  3:30/K        
    7      7     34  Drew Dow              Bridgman                                17:34.3  3:31/K        
    8      8     14  Carter Sheline        Berrien Springs                         17:44.7  3:33/K        
    9      9      9  Evan Griffiths        Berrien Springs                         17:48.1  3:34/K        
   10     10     68  Adiel Granados        Coloma                                  18:00.5  3:36/K        
   11     11     33  Luke Blesy            Bridgman                                18:10.9  3:38/K        
   12     12    478  bryant Echeveirra     Niles                                   18:16.0  3:39/K        
   13  (< 5)     89  Terrence Young        Eau Claire                              18:17.2  3:39/K        
   14     13    660  Ezra Troyer           Watervliet                              18:18.5  3:40/K        
   15     14    554  Drew Nisbet           St. Joseph                              18:19.4  3:40/K        
   16     15    553  Ayden Moyer           St. Joseph                              18:23.1  3:41/K        
   17     16    555  Nolan Rich            St. Joseph                              18:23.5  3:41/K        
   18     17    537  Griffin Fitts         St. Joseph                              18:23.7  3:41/K        
   19     18    556  Matthew Sparkman      St. Joseph                              18:24.7  3:41/K        
   20     19    651  Gus Hinch             Watervliet                              18:25.5  3:41/K        
   21     20    482  Adam Shepherd         Niles                                   18:27.3  3:41/K        
   22     21    479  Hunter Greenman       Niles                                   18:30.1  3:42/K        
   23  (> 7)    536  Lane Everett          St. Joseph                              18:30.2  3:42/K        
   24  (> 7)    552  Andrew Moyer          St. Joseph                              18:31.4  3:42/K        
   25     22    618  Charlie Ogata         Stevensville Lakeshore                  18:33.3  3:43/K        
   26     23     32  Connor Blesy          Bridgman                                18:43.8  3:45/K        
   27     24    477  Weston Eager          Niles                                   18:56.8  3:47/K        
   28     25    648  Kody Edmonds          Watervliet                              18:58.5  3:48/K        
   29  (> 7)    534  Andrew Esser          St. Joseph                              19:16.2  3:51/K        
   30     26     15  Nick Swank            Berrien Springs                         19:25.9  3:53/K        
   31     27    601  Ian Beshears          Stevensville Lakeshore                  19:29.1  3:54/K        
   32     28    620  Grant Rose            Stevensville Lakeshore                  19:29.6  3:54/K        
   33     29    607  Bailey DeLaTorre      Stevensville Lakeshore                  19:31.2  3:54/K        
   34     30    623  Aiden Stormont        Stevensville Lakeshore                  19:35.2  3:55/K        
   35  (> 7)    533  Eric Egelhaaf         St. Joseph                              19:40.3  3:56/K        
   36     31     72  Josh Young            Coloma                                  19:40.9  3:56/K        
   37  (> 7)    549  Michael Melvoin       St. Joseph                              19:41.6  3:56/K        
   38     32    654  Klayton Marshall      Watervliet                              19:46.0  3:57/K        
   39  (> 7)    539  Jacob Haunhorst       St. Joseph                              19:48.1  3:58/K        
   40     33    658  Nick Swanson          Watervliet                              19:48.8  3:58/K        
   41     34      8  Jose Brenes           Berrien Springs                         19:49.5  3:58/K        
   42     35      7  Nathaniel Bittner     Berrien Springs                         19:50.2  3:58/K        
   43  (< 5)     80  Andrew Bell           Eau Claire                              19:53.9  3:59/K        
   44     36    657  Austin Roberts        Watervliet                              19:55.7  3:59/K        
   45  (< 5)    564  Nathaniel Green       St. Joseph Lake Michigan Cat            19:56.4  3:59/K        
   46     37    474  Hayden Beckwith       Niles                                   19:56.7  3:59/K        
   47  (> 7)      6  Ivan Alvarado         Berrien Springs                         19:57.8  3:59/K        
   48  (> 7)    532  Josh Dunlop           St. Joseph                              20:01.1  4:00/K        
   49     38    655  Trevor Pelton         Watervliet                              20:07.7  4:01/K        
   50  (> 7)    652  Alex Isbrecht         Watervliet                              20:13.8  4:03/K        
   51  (> 7)    529  Matt Burkhard         St. Joseph                              20:14.3  4:03/K        
   52     39    599  Alec Austin           Stevensville Lakeshore                  20:17.2  4:03/K        
   53     40    640  Gavyn Rogers          Three Oaks River Valley                 20:20.3  4:04/K        
   54  (> 7)    661  Kade Van Niel         Watervliet                              20:23.7  4:05/K        
   55  (> 7)    560  Nolan Youngstedt      St. Joseph                              20:24.2  4:05/K        
   56     41    638  Tylar Montgomery      Three Oaks River Valley                 20:25.3  4:05/K        
   57  (> 7)    527  Andrew Borre          St. Joseph                              20:26.6  4:05/K        
   58  (> 7)     11  Justin Johnson        Berrien Springs                         20:27.3  4:05/K        
   59  (> 7)    528  Ethan Bowman-Hawkins  St. Joseph                              20:31.0  4:06/K        
   60  (> 7)    545  Gabe Lingk            St. Joseph                              20:32.3  4:06/K        
   61  (> 7)    622  Sam Stephens          Stevensville Lakeshore                  20:34.7  4:07/K        
   62  (> 7)    613  Jared Knowles         Stevensville Lakeshore                  20:34.8  4:07/K        
   63  (> 7)    543  Rob Kurtz             St. Joseph                              20:37.8  4:07/K        
   64  (> 7)    557  Jack Veersma          St. Joseph                              20:40.7  4:08/K        
   65  (> 7)    547  Dillan Marzke         St. Joseph                              20:43.5  4:09/K        
   66  (> 7)    608  Eric Dubbert          Stevensville Lakeshore                  20:43.7  4:09/K        
   67     42    641  Jarod Volstorf        Three Oaks River Valley                 20:44.4  4:09/K        
   68     43     71  Blane Sutherland      Coloma                                  20:46.5  4:09/K        
   69  (< 5)     79  Cristian Banda        Eau Claire                              20:53.2  4:11/K        
   70  (> 7)     12  Harley Leckel         Berrien Springs                         20:55.7  4:11/K        
   71  (> 7)    600  Justin Beckrow        Stevensville Lakeshore                  20:56.2  4:11/K        
   72  (> 7)    530  Thomas Chen           St. Joseph                              20:56.5  4:11/K        
   73  (> 7)    542  Noah Kalkman          St. Joseph                              20:59.7  4:12/K        
   74  (> 7)    540  Max Hunter            St. Joseph                              20:59.8  4:12/K        
   75     44     37  Spencer Noll          Bridgman                                21:00.3  4:12/K        
   76  (< 5)     49  Kevin Frost           Buchanan                                21:01.1  4:12/K        
   77  (< 5)     51  Garret Lollar         Buchanan                                21:01.4  4:12/K        
   78     45    636  Jacob Barbour         Three Oaks River Valley                 21:04.4  4:13/K        
   79     46     70  Ian Ishmael           Coloma                                  21:05.1  4:13/K        
   80  (> 7)    535  Drew Evens            St. Joseph                              21:14.8  4:15/K        
   81  (> 7)    625  Phil Timmerick        Stevensville Lakeshore                  21:19.6  4:16/K        
   82  (> 7)    551  Isaac Meyer           St. Joseph                              21:22.2  4:16/K        
   83     47    639  Logan Payne           Three Oaks River Valley                 21:25.3  4:17/K        
   84  (> 7)    612  Gavin Kalenevitch     Stevensville Lakeshore                  21:39.7  4:20/K        
   85  (> 7)    609  Andrew Farnum         Stevensville Lakeshore                  21:45.6  4:21/K        
   86  (< 5)     83  Camron Jones          Eau Claire                              21:49.9  4:22/K        
   87  (> 7)    659  Tom Swanson           Watervliet                              21:51.5  4:22/K        
   88     48     35  AJ Hackett            Bridgman                                22:28.2  4:30/K        
   89     49     66  Hunter Crist          Coloma                                  22:28.7  4:30/K        
   90     50     36  Jake Kaspar           Bridgman                                22:28.7  4:30/K        
   91     51     67  Willie Donald         Coloma                                  22:35.1  4:31/K        
   92  (> 7)    606  Casey Collum          Stevensville Lakeshore                  22:37.6  4:31/K        
   93  (> 7)    621  Chris Ruppel          Stevensville Lakeshore                  23:09.8  4:38/K        
   94  (> 7)    550  Aydin Meyer           St. Joseph                              23:10.2  4:38/K        
   95  (< 5)     53  Zach Young            Buchanan                                23:12.4  4:38/K        
   96  (> 7)    653  Aaron Leoni           Watervliet                              23:27.8  4:41/K        
   97  (> 7)    604  Carson Clark          Stevensville Lakeshore                  23:35.6  4:43/K        
   98  (> 7)    559  Bryan Vi              St. Joseph                              23:38.1  4:44/K        
   99  (< 5)    496  Keegan Rieth          Niles Brandywine                        23:41.2  4:44/K        
  100  (> 7)    541  Austin Jex            St. Joseph                              23:53.5  4:47/K        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (> 7)    558  Andreas Vetne         St. Joseph                              23:54.6  4:47/K        
  102  (> 7)    619  Benedict Prisett      Stevensville Lakeshore                  24:07.1  4:49/K        
  103  (< 5)    565  Benjamin Johnston     St. Joseph Lake Michigan Cat            24:10.1  4:50/K        
  104     52    485  Muru Zhang            Niles                                   24:38.8  4:56/K        
  105  (> 7)    484  josa Velez            Niles                                   24:55.2  4:59/K        
  106  (> 7)    616  Alex Morrow           Stevensville Lakeshore                  25:06.8  5:01/K        
  107  (> 7)    548  Jacob Maynard         St. Joseph                              25:12.0  5:02/K        
  108  (< 5)     50  Frank Furst           Buchanan                                25:45.0  5:09/K        
  109     53    635  Levi Ashby            Three Oaks River Valley                 26:26.1  5:17/K        
  110  (< 5)    566  Isaac Reeve           St. Joseph Lake Michigan Cat            26:47.8  5:21/K        
  111  (> 7)    610  Luke Iddings          Stevensville Lakeshore                  28:24.3  5:41/K        
  112  (> 7)    546  Brody Martin          St. Joseph                              28:31.2  5:42/K        
  113  (> 7)    531  Geoff Dirnberger      St. Joseph                              28:47.0  5:45/K        
  114  (< 5)    495  Ian Perkins           Niles Brandywine                        28:59.1  5:48/K        
  115     54     31  Kai Babcock           Bridgman                                29:26.4  5:53/K        
  116  (< 5)    493  Mason Barenie         Niles Brandywine                        30:03.3  6:01/K        
  117  (< 5)    455  Jacob Fidler          New Buffalo                             30:12.7  6:02/K        

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Joseph                             51               2   4  14  15  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:29:44.0

    2 Berrien Springs                        52               3   6   8   9  26  34  35         
        Top  5 Times: 1:29:53.4

    3 Niles                                  78               1  12  20  21  24  37  52         
        Top  5 Times: 1:31:20.2

    4 Stevensville Lakeshore                111               5  22  27  28  29  30  39         
        Top  5 Times: 1:34:31.5

    5 Watervliet                            122              13  19  25  32  33  36  38         
        Top  5 Times: 1:35:17.6

    6 Bridgman                              133               7  11  23  44  48  50  54         
        Top  5 Times: 1:37:57.6

    7 Coloma                                179              10  31  43  46  49  51             
        Top  5 Times: 1:42:01.8

    8 Three Oaks River Valley               215              40  41  42  45  47  53             
        Top  5 Times: 1:43:59.8

 Inc. Buchanan                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Eau Claire                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Buffalo                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Niles Brandywine                     3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Joseph Lake Michigan Cat         3 finishers                                          
        Top  5 Times: