Berrien County Championships

September 30, 2017


MichianaTiming.com/results Michiana Timing

Overall Finish List - Girls

Middle School Girls

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    352  Jillian Tunnicliff    MS_St. Joseph Upton (Saint Jose          9:37.1  4:49/M        
    2  (< 5)    161  Ava Genovese          MS_Coloma                                9:42.0  4:51/M        
    3      2    220  Emily Peters          MS_Lakeshore (Stevensville)              9:53.7  4:57/M        
    4      3    334  Grace Humes           MS_St. Joseph Upton (Saint Jose          9:54.6  4:57/M        
    5      4    417  Amiya Hinch           MS_Watervliet                           10:05.5  5:03/M        
    6      5    335  Olivia Ippel          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:17.5  5:09/M        
    7      6    341  Bethany Pallo         MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:25.4  5:13/M        
    8      7     93  Anna Constable        MS_Berrien Springs                      10:26.9  5:13/M        
    9      8    336  Grace Kelley          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:29.3  5:15/M        
   10      9    226  Jossalyn Schmaltz     MS_Lakeshore (Stevensville)             10:30.7  5:15/M        
   11     10    327  Avery Blomgren        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:36.7  5:18/M        
   12     11    132  Jane Kaspar           MS_Bridgman                             10:38.0  5:19/M        
   13     12    149  Claire Lietz          MS_Buchanan                             10:45.5  5:23/M        
   14     13    225  Jayden Schmaltz       MS_Lakeshore (Stevensville)             10:46.1  5:23/M        
   15     14    199  Bella Chavez          MS_Lakeshore (Stevensville)             10:47.9  5:24/M        
   16     15    145  Isabel Bryans         MS_Buchanan                             10:49.2  5:25/M        
   17     16    282  Lorraine Holtgren     MS_Ring Lardner                         10:51.0  5:26/M        
   18     17    349  Lillian Shasky        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:59.2  5:30/M        
   19  (> 7)    346  Cecilia Ruchti        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         10:59.9  5:30/M        
   20     18    292  Cassandra Shortman    MS_Ring Lardner                         11:00.3  5:30/M        
   21     19    128  Summer Fast           MS_Bridgman                             11:01.2  5:31/M        
   22     20    422  Morgan Lowell         MS_Watervliet                           11:04.4  5:32/M        
   23  (> 7)    357  Abby Wente            MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         11:04.7  5:32/M        
   24     21    209  Armella Hepppler      MS_Lakeshore (Stevensville)             11:04.8  5:32/M        
   25     22    293  Kierstyn Thompson     MS_Ring Lardner                         11:06.6  5:33/M        
   26     23    144  Alyvia Baker          MS_Buchanan                             11:06.9  5:33/M        
   27     24    232  Madison Woodard       MS_Lakeshore (Stevensville)             11:09.2  5:35/M        
   28  (> 7)    355  Caroline Veine        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         11:11.8  5:36/M        
   29     25    152  Eleanor Young         MS_Buchanan                             11:14.0  5:37/M        
   30     26    203  Meaghan Fell          MS_Lakeshore (Stevensville)             11:15.3  5:38/M        
   31  (> 7)    230  Rachel Vroegop        MS_Lakeshore (Stevensville)             11:15.5  5:38/M        
   32     27    137  Graci Tate            MS_Bridgman                             11:15.9  5:38/M        
   33  (< 5)    160  Taylor Brown          MS_Coloma                               11:17.1  5:39/M        
   34     28    123  Khloe Davis           MS_Bridgman                             11:18.0  5:39/M        
   35     29    415  Alysse Angelo         MS_Watervliet                           11:22.1  5:41/M        
   36  (> 7)    358  Madison Werk-Spitzer  MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         11:25.0  5:43/M        
   37  (> 7)    338  Lauren Koch           MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         11:25.7  5:43/M        
   38     30    291  Eva Shepherd          MS_Ring Lardner                         11:32.4  5:46/M        
   39     31    176  Allison Glendening    MS_Lake Michigan Catholic               11:34.9  5:47/M        
   40  (> 7)    231  Abigail Winsman       MS_Lakeshore (Stevensville)             11:37.1  5:49/M        
   41     32    278  Megan Crites          MS_Ring Lardner                         11:41.3  5:51/M        
   42     33    148  Joy Kaltenbach        MS_Buchanan                             11:42.2  5:51/M        
   43  (> 7)    227  Olivia Smith          MS_Lakeshore (Stevensville)             11:44.8  5:52/M        
   44  (> 7)    222  Sophie Samuel         MS_Lakeshore (Stevensville)             11:48.2  5:54/M        
   45  (> 7)    213  Kassidy Jackson       MS_Lakeshore (Stevensville)             11:50.9  5:55/M        
   46  (> 7)    330  Isabelle Gaver        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         11:53.9  5:57/M        
   47  (> 7)    212  Lauren Iadevaia       MS_Lakeshore (Stevensville)             11:59.5  6:00/M        
   48  (> 7)    215  Ella Kordansky        MS_Lakeshore (Stevensville)             12:00.7  6:00/M        
   49     34    420  McKenna Kirksey       MS_Watervliet                           12:00.8  6:00/M        
   50  (> 7)    345  Grace Rommel          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:05.1  6:03/M        
   51  (> 7)    197  Laine Brant           MS_Lakeshore (Stevensville)             12:05.2  6:03/M        
   52  (> 7)    348  Patricia Sellin       MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:06.2  6:03/M        
   53     35    125  Brooke Demuth         MS_Bridgman                             12:09.0  6:05/M        
   54     36    178  Audrey Miller         MS_Lake Michigan Catholic               12:10.6  6:05/M        
   55     37    259  Ava Johnson           MS_New Buffalo                          12:15.4  6:08/M        
   56  (< 5)    111  Karla Avina-Rios      MS_Brandywine                           12:17.1  6:09/M        
   57     38    416  Tina Etemi            MS_Watervliet                           12:18.8  6:09/M        
   58     39    294  Ashlynn Wilken        MS_Ring Lardner                         12:20.9  6:10/M        
   59  (> 7)    347  Mei Mei Saggau-Drotos MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:22.0  6:11/M        
   60     40    129  Grace Fenech          MS_Bridgman                             12:23.0  6:12/M        
   61  (> 7)    233  Haylee Woods          MS_Lakeshore (Stevensville)             12:25.0  6:13/M        
   62     41    257  Olivia Bourne         MS_New Buffalo                          12:26.1  6:13/M        
   63  (> 7)    221  Isabelle Plichta      MS_Lakeshore (Stevensville)             12:27.3  6:14/M        
   64  (< 5)    159  Camryn Brown          MS_Coloma                               12:27.3  6:14/M        
   65  (> 7)    331  Ellie Golden          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:28.4  6:14/M        
   66     42    258  Lauren Gradowski      MS_New Buffalo                          12:28.6  6:14/M        
   67     43    120  Morgen Ales           MS_Bridgman                             12:28.6  6:14/M        
   68  (< 5)    162  Cali Grenon           MS_Coloma                               12:28.9  6:14/M        
   69  (> 7)    333  Brooke Hartman        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:30.9  6:15/M        
   70     44    425  Kristina Swanson      MS_Watervliet                           12:31.4  6:16/M        
   71     45    151  Maddix Roberts        MS_Buchanan                             12:31.4  6:16/M        
   72     46    277  Zyon Brazo            MS_Ring Lardner                         12:32.5  6:16/M        
   73     47     90  Abigail Alvarado      MS_Berrien Springs                      12:32.8  6:16/M        
   74  (> 7)    337  Allison Kinney        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:33.0  6:17/M        
   75     48    180  Maya Sandor           MS_Lake Michigan Catholic               12:33.9  6:17/M        
   76  (> 7)    353  Kayla Valdes          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:34.3  6:17/M        
   77  (> 7)    211  Cameron Holt          MS_Lakeshore (Stevensville)             12:44.2  6:22/M        
   78  (> 7)    286  Anna Martinez-Doonan  MS_Ring Lardner                         12:45.5  6:23/M        
   79  (> 7)    329  Margaret Cox          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         12:50.5  6:25/M        
   80  (< 5)    310  Kayley Hedtke         MS_River Valley                         12:50.6  6:25/M        
   81  (> 7)    194  Sophia Baber          MS_Lakeshore (Stevensville)             12:52.7  6:26/M        
   82  (> 7)    288  Peyton Racht          MS_Ring Lardner                         12:54.1  6:27/M        
   83     49     96  Suzy Markle           MS_Berrien Springs                      12:56.2  6:28/M        
   84     50    421  Alexa Little          MS_Watervliet                           12:56.3  6:28/M        
   85     51     99  Katie Swank           MS_Berrien Springs                      12:58.9  6:29/M        
   86  (> 7)    207  Jayden Haynes         MS_Lakeshore (Stevensville)             12:59.5  6:30/M        
   87  (> 7)    427  Megan Trapp           MS_Watervliet                           13:00.4  6:30/M        
   88  (> 7)    228  Taylor Stanson        MS_Lakeshore (Stevensville)             13:01.8  6:31/M        
   89  (> 7)    195  Clara Balkema         MS_Lakeshore (Stevensville)             13:02.3  6:31/M        
   90  (> 7)    124  Stephanie DemeulenaereMS_Bridgman                             13:04.4  6:32/M        
   91  (> 7)    216  Grace Morris          MS_Lakeshore (Stevensville)             13:05.7  6:33/M        
   92  (> 7)    343  Ella Rimes            MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:05.9  6:33/M        
   93  (> 7)    208  Laina Haynes          MS_Lakeshore (Stevensville)             13:06.7  6:33/M        
   94  (> 7)    351  Kyla Tate             MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:08.3  6:34/M        
   95  (< 5)    313  Naylanna Kendle       MS_River Valley                         13:09.4  6:35/M        
   96  (> 7)    127  Felicity Double       MS_Bridgman                             13:10.1  6:35/M        
   97  (> 7)    340  Grace Mollison        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:11.5  6:36/M        
   98  (> 7)    328  Kendall Boersen       MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:11.6  6:36/M        
   99  (> 7)    276  Aiden Best            MS_Ring Lardner                         13:11.9  6:36/M        
  100  (> 7)    418  Jazmine Irwin         MS_Watervliet                           13:13.7  6:37/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (> 7)    206  Marina Ferreira       MS_Lakeshore (Stevensville)             13:14.2  6:37/M        
  102  (> 7)    424  Olivia Sutherland     MS_Watervliet                           13:16.1  6:38/M        
  103     52    181  Sydney Sandor         MS_Lake Michigan Catholic               13:20.7  6:40/M        
  104  (> 7)    287  Ansley McIntosh       MS_Ring Lardner                         13:23.1  6:42/M        
  105  (> 7)    332  Morgan Guzzo          MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:26.4  6:43/M        
  106  (> 7)    342  Myla Pawielski        MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:27.5  6:44/M        
  107     53    177  Amelia Lewis          MS_Lake Michigan Catholic               13:29.7  6:45/M        
  108  (< 5)    114  Bailey Senff          MS_Brandywine                           13:34.3  6:47/M        
  109     54    260  Grace Kenna           MS_New Buffalo                          13:37.6  6:49/M        
  110  (> 7)    360  Grace Yuan            MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         13:37.8  6:49/M        
  111  (< 5)    312  Gracie Jewell         MS_River Valley                         13:49.4  6:55/M        
  112  (> 7)    133  Jill Kaspar           MS_Bridgman                             14:11.7  7:06/M        
  113     55    261  Libby Lamport         MS_New Buffalo                          14:33.1  7:17/M        
  114     56    179  Isabel Molter         MS_Lake Michigan Catholic               14:41.2  7:21/M        
  115  (> 7)    426  Jordan Thon           MS_Watervliet                           14:42.4  7:21/M        
  116  (> 7)    339  Francesca McCaughan   MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         14:57.2  7:29/M        
  117  (> 7)    121  Nina Babcock          MS_Bridgman                             15:05.5  7:33/M        
  118  (> 7)    285  Tayla Lane            MS_Ring Lardner                         15:16.9  7:38/M        
  119     57    147  Sydney Greaves        MS_Buchanan                             15:31.9  7:46/M        
  120  (> 7)    290  BeAnkha Reid          MS_Ring Lardner                         15:32.1  7:46/M        
  121  (> 7)    350  Hayley Shears         MS_St. Joseph Upton (Saint Jose         15:48.6  7:54/M        
  122  (> 7)    202  Natalie Edenfield     MS_Lakeshore (Stevensville)             15:48.9  7:54/M        
  123  (> 7)    146  Emily Chase           MS_Buchanan                             15:54.2  7:57/M        
  124     58     95  Mady Keigley          MS_Berrien Springs                      16:00.3  8:00/M        
  125  (> 7)    136  Anne Scott            MS_Bridgman                             16:10.8  8:05/M        
  126  (> 7)    126  Ashley Dotson         MS_Bridgman                             16:27.2  8:14/M        
  127  (> 7)    134  Payton Payne          MS_Bridgman                             16:32.4  8:16/M        
  128  (> 7)    130  Sophie Fenech         MS_Bridgman                             16:51.4  8:26/M        
  129  (> 7)    295  Alyson Williams       MS_Ring Lardner                         17:20.4  8:40/M        
  130  (> 7)    275  Gabriella Alfaro      MS_Ring Lardner                         17:22.0  8:41/M        
  131     59    262  Olivia Schroeder      MS_New Buffalo                          17:22.1  8:41/M        
  132  (> 7)    281  Avery Greenman        MS_Ring Lardner                         17:22.4  8:41/M        
  133  (> 7)    279  Kaylee Forbes         MS_Ring Lardner                         17:22.8  8:41/M        
  134  (> 7)    229  Emily Vrablic         MS_Lakeshore (Stevensville)             17:51.7  8:56/M        
  135  (> 7)    289  Hannah Reed           MS_Ring Lardner                         20:28.2 10:14/M        
  136  (> 7)    423  Jodi Prillwitz        MS_Watervliet                           20:32.9 10:16/M        

Team Summary Report - Girls

Middle School Girls

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 MS_St. Joseph Upton (Saint Jose        23               1   3   5   6   8  10  17         
        Top  5 Times: 50:44.0

    2 MS_Lakeshore (Stevensville)            59               2   9  13  14  21  24  26         
        Top  5 Times: 53:03.5

    3 MS_Buchanan                           108              12  15  23  25  33  45  57         
        Top  5 Times: 55:37.9

    4 MS_Ring Lardner                       118              16  18  22  30  32  39  46         
        Top  5 Times: 56:11.8

    5 MS_Bridgman                           120              11  19  27  28  35  40  43         
        Top  5 Times: 56:22.3

    6 MS_Watervliet                         125               4  20  29  34  38  44  50         
        Top  5 Times: 56:51.7

    7 MS_Berrien Springs                    212               7  47  49  51  58                 
        Top  5 Times: 1:04:55.3

    8 MS_Lake Michigan Catholic             220              31  36  48  52  53  56             
        Top  5 Times: 1:03:10.1

    9 MS_New Buffalo                        229              37  41  42  54  55  59             
        Top  5 Times: 1:05:20.9

 Inc. MS_Brandywine                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. MS_Coloma                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. MS_River Valley                      3 finishers                                          
        Top  5 Times: