TheDivide Gravel Bike Race

Overall Finish List

July 25, 21


MichianaTiming.com/results Michiana Timing
19 Mile Male Finishers
19 Mile Fat Male Finishers
34 Mile Female Finishers
34 Mile Male Finishers
34 Mile Fat Bike Female Finishers
34 Mile Fat Bike Male Finishers
34 Mile Single Speed Male Finishers
50 Mile Female Finishers
50 Mile Male Finishers
50 Mile Fat Bike Female Finishers
50 Mile Fat Bike Male Finishers
50 Mile Single Speed Male Finishers
19 Mile Tandem Female Finishers
34 Mile Tandem Female Finishers
34 Mile Tandem Male Finishers

19 Mile

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Kelly Syswerda 129 32 F 1:30-34 1:08:31.7
2 Adriana Fowler 112 33 F 2:30-34 1:25:06.6
3 Sara Dedona 105 27 F 1:25-29 1:30:15.4
4 Laura Caprara 103 53 F 1:50-54 1:38:13.5
5 Jennifer King 121 32 F 3:30-34 1:50:47.0
6 Pamela Harper 114 58 F 1:55-59 1:55:31.7
7 Rhonda Toogood Wyoming MI 132 57 F 2:55-59 2:05:42.7
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Donnie Harper 113 58 M 1:55-59 1:04:44.0
2 Sean Brownell 138 25 M 1:25-29 1:05:38.0
3 Brad Whitney 135 55 M 2:55-59 1:18:07.3
4 Jeffrey Campbell Grand Ledge MI 102 52 M 1:50-54 1:19:01.6
5 Kevin Hiegel 118 61 M 1:60-64 1:19:19.4
6 John Despres Grand Rapids Bicycle Comp MI 107 62 M 2:60-64 1:20:53.4
7 Jim Balesh Jr. 100 57 M 3:55-59 1:21:09.7
8 William M Bird 101 76 M 1:70-99 1:23:10.3
9 Shawn Ebe 110 51 M 2:50-54 1:25:03.9
10 Mike Forkin 111 64 M 3:60-64 1:25:37.7
11 Josh Moshauer MI 124 28 M 2:25-29 1:30:43.8
12 James Sanford Traverse City 128 64 M 4:60-64 1:32:07.1
13 Joseph Weber Kingsley MI 137 17 M 1:15-19 1:33:16.5
14 Warren Hills 119 68 M 1:65-69 1:35:36.3
15 Paul Hathaway Traverse City MI 115 66 M 2:65-69 1:44:20.6
16 Timothy MacKey 123 75 M 2:70-99 1:52:40.7
17 Larry Reed 127 60 M 5:60-64 2:01:40.9
18 Edward Dunlap Falmouth MI 109 73 M 3:70-99 2:16:58.8
Top  

19 Mile Fat

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Mark Hennessy 116 55 M 1:55-59 1:19:31.1
2 Bryan Hepworth Pentwater 117 58 M 2:55-59 1:23:42.3
Top  

34 Mile

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Erin O'mara 394 37 F 1:35-39 1:52:17.2
2 Loisann Fulton 342 55 F 1:55-59 1:57:38.0
3 Bethany Aebli 300 31 F 1:30-34 2:02:41.4
4 Julie MacKinnon 382 50 F 1:50-54 2:09:51.4
5 Melissa Ryba 419 45 F 1:45-49 2:14:08.9
6 Kate White Traverse City MI 446 46 F 2:45-49 2:21:48.0
7 Melanie Post Howell MI 403 44 F 1:40-44 2:26:34.1
8 Janice Terry 438 56 F 2:55-59 2:31:36.4
9 Lou Richey Valparaiso IN 413 59 F 3:55-59 2:33:51.3
10 Kimberly Turner 442 55 F 4:55-59 2:34:00.1
11 Laura Fletcher Riege Lake Orion MI 338 52 F 2:50-54 2:47:31.8
12 Allison Butcher 319 26 F 1:25-29 2:48:32.8
13 Rebecca Bell 307 33 F 2:30-34 2:52:00.8
14 Roxanne Vandersys 443 61 F 1:60-64 3:07:17.4
15 Julianna Balbuena Cadillac MI 304 18 F 1:15-19 3:36:05.8
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Joe Cantwell Muir MICHIGAN 322 38 M 1:35-39 1:39:34.9
2 Jonathan Roobol 417 36 M 2:35-39 1:39:40.9
3 Todd Mueller Canton MI 389 46 M 1:45-49 1:40:00.0
4 Harrison Hsueh 362 25 M 1:25-29 1:42:22.5
5 Dallas Dejong Grand Rapids MICHIGAN 330 36 M 3:35-39 1:43:54.1
6 Jim Jackovatz KLM/Cold Stone MI 364 48 M 2:45-49 1:44:39.1
7 Bill Sloney MI 430 52 M 1:50-54 1:44:40.7
8 Tommy Hahn 351 59 M 1:55-59 1:44:42.3
9 Quinten Prieur Constantine MI 407 21 M 1:20-24 1:46:22.9
10 Brad Kurzynowski MI 370 27 M 2:25-29 1:47:20.0
11 Aaron Schutter MI 425 32 M 1:30-34 1:47:50.8
12 Karson Glass Chicago IL MI 346 34 M 2:30-34 1:49:02.1
13 Cameron Reddy Ann Arbor MI 408 62 M 1:60-64 1:49:20.0
14 Jake Robinson 415 30 M 3:30-34 1:49:28.8
15 Cody Brownsworth 318 16 M 1:15-19 1:50:44.5
16 Bryan Carps Traverse City MI 323 34 M 4:30-34 1:50:49.1
17 Sky Foster St. Johns MI 339 48 M 3:45-49 1:51:17.5
18 Aaron Tubergen 441 33 M 5:30-34 1:54:02.3
19 Travis Ozbat 398 27 M 3:25-29 1:55:02.6
20 Adam Grifka 350 24 M 2:20-24 1:55:06.0
21 Larry Brownell 449 55 M 2:55-59 1:56:16.3
22 Douglas Wise Granger IN 448 57 M 3:55-59 1:56:45.9
23 Greg Lamay 372 47 M 4:45-49 1:57:27.4
24 Bill Kannenberg Kalamazoo MI 451 39 M 4:35-39 1:58:51.8
25 Marc Prieur Constantine MI 406 56 M 4:55-59 1:59:38.8
26 Michael Reeves MI 409 51 M 2:50-54 2:01:05.3
27 Bradley Pischea 401 27 M 4:25-29 2:02:09.6
28 David Bothner 312 57 M 5:55-59 2:02:30.0
29 Mark Judd MI 366 56 M 6:55-59 2:04:04.6
30 Clare Bourassa MI 313 55 M 7:55-59 2:04:55.3
31 Andy Cleary 326 29 M 5:25-29 2:08:01.5
32 Kevin Kotchi 369 49 M 5:45-49 2:09:08.2
33 Karl Rossman 418 63 M 2:60-64 2:11:01.4
34 Gene Oliver 395 40 M 1:40-44 2:13:09.9
35 Cliff Dittman Elkhart IN 333 60 M 3:60-64 2:14:10.2
36 Gabriel Prieur Constantine MI 405 24 M 3:20-24 2:14:57.1
37 James Netzley 393 52 M 3:50-54 2:16:55.4
38 Elliott Klose MI 368 28 M 6:25-29 2:17:32.7
39 Theo Vonwallmenich Alma 404 51 M 4:50-54 2:17:32.8
40 Luis Sosa Williamsburg MICHIGAN 433 49 M 6:45-49 2:18:43.4
41 Andrew Gatz Davison MICHIGAN 345 28 M 7:25-29 2:19:08.9
42 Miguel Sarachaga 421 48 M 7:45-49 2:19:29.2
43 Bret Leach Vassar MI 378 45 M 8:45-49 2:22:30.6
44 Jakub Malarz MI 383 42 M 2:40-44 2:23:00.9
45 Justin Akers Houghton Lake MI 450 48 M 9:45-49 2:23:35.5
46 David Beaverson 305 58 M 8:55-59 2:23:58.3
47 Levarn Smith 332 50 M 5:50-54 2:27:20.0
48 Luis Martir 386 34 M 6:30-34 2:27:20.4
49 Jeff Semerau MI 426 55 M 9:55-59 2:27:57.5
50 Matthew Howell 361 62 M 4:60-64 2:28:35.1
51 Cody Hambey 354 25 M 8:25-29 2:30:37.7
52 Robert Hall 353 54 M 6:50-54 2:31:59.2
53 Tad Peacock 400 68 M 1:65-69 2:32:02.5
54 Faisal Shahin 427 23 M 4:20-24 2:33:20.6
55 Chuck Hathaway Mclain Race Team MI 356 59 M 10:55-59 2:33:59.4
56 Jeremie Cherwinski Potterville MI 324 42 M 3:40-44 2:37:09.9
57 Chris Gallagher Traverse City 343 39 M 5:35-39 2:37:16.5
58 Cyrus Loree 381 50 M 7:50-54 2:39:18.4
59 David Nall MI 392 70 M 1:70-99 2:42:46.9
60 Dennis Demilner Belmont 331 68 M 2:65-69 2:43:49.6
61 Scott Dunham Tustin MICHIGAN 336 49 M 10:45-49 2:45:01.6
62 Osvaldo Campos 321 32 M 7:30-34 2:46:20.6
63 Kevin Davis MN 329 41 M 4:40-44 2:46:45.5
64 Ryszard Malarz 384 75 M 2:70-99 2:48:00.2
65 Steve Fitzner Bellevue MI 337 54 M 8:50-54 2:52:17.3
66 Mike Hall Fife Lake MI 352 53 M 9:50-54 2:52:50.6
67 Benjamin Murray 390 37 M 6:35-39 2:53:58.1
68 George Shumar Traverse City MI 429 38 M 7:35-39 2:55:46.0
69 Harry Milton 387 70 M 3:70-99 2:59:47.0
70 John Bowers 314 46 M 11:45-49 3:15:51.7
71 Smith Moore 388 48 M 12:45-49 3:19:10.4
72 Ernest Jones 365 29 M 9:25-29 3:19:11.4
Top  

34 Mile Fat Bike

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Myalisa Dunham Tustin MI 335 49 F 1:45-49 2:33:46.6
2 Lesia Christopher Valparaiso 325 49 F 2:45-49 2:42:53.1
3 Julie Angers 301 57 F 1:55-59 2:48:11.3
4 Jordan Rogers Cadillac MI 416 17 F 1:15-19 3:25:37.8
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Rob Martin 385 43 M 1:40-44 1:42:54.0
2 Mike Ortega MI 396 31 M 1:30-34 1:42:54.7
3 Robert Richardson 411 48 M 1:45-49 1:43:52.7
4 Brent Lockhart MI 380 46 M 2:45-49 1:43:53.4
5 Mike Schneiderhan Hastings MI 423 55 M 1:55-59 2:09:23.5
6 Chris Risse 414 38 M 1:35-39 2:19:19.9
7 Dennis Jensen MI 363 54 M 1:50-54 2:25:39.4
8 Keith Wilson 447 42 M 2:40-44 2:37:38.6
Top  

34 Mile Single Speed

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Kevin Hathaway Goshen 357 31 M 1:30-34 1:48:51.3
2 Dan Frayer MI 340 41 M 1:40-44 1:56:44.7
3 Jim Schramski 424 46 M 1:45-49 2:05:11.6
4 David Lavalley Buckley MI 377 60 M 1:60-64 2:19:32.8
5 Brian Whitaker OH 445 44 M 2:40-44 2:42:25.4
Top  

50 Mile

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Victoria (tory) Cane 511 52 F 1:50-54 2:57:08.9
2 Christina Vipond Cadillac MI MI 563 49 F 1:45-49 3:06:40.9
3 Marilyn Kamp Traverse City MI 529 58 F 1:55-59 3:35:07.0
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Garrett Jenema MI 528 20 M 1:20-24 2:29:10.3
2 Jon Houlberg 525 43 M 1:40-44 2:30:03.9
3 Jared Dunham Tustin MI MI 516 22 M 2:20-24 2:35:32.0
4 Hunter Post Howell MI 548 16 M 1:15-19 2:38:48.7
5 Jon Meyer 542 16 M 2:15-19 2:38:54.1
6 Simon Bailey Wheels In Motion MI 504 48 M 1:45-49 2:40:09.4
7 Matt Hole 524 31 M 1:30-34 2:43:09.7
8 Tyler Weston MI 567 36 M 1:35-39 2:43:10.1
9 Tom Yersak 569 34 M 2:30-34 2:45:09.9
10 Martin Rogulja IL 552 38 M 2:35-39 2:46:34.8
11 Terry Ritter MI 551 54 M 1:50-54 2:47:15.0
12 Chris Uberti OH 561 33 M 3:30-34 2:49:38.6
13 Mike Wickstrom IN 568 50 M 2:50-54 2:49:50.6
14 Josh Steible 556 26 M 1:25-29 2:52:21.9
15 Andy Hilder Saugatuck MICHIGAN 522 51 M 3:50-54 2:53:55.6
16 Lupe Martinez Hamilton MI 539 49 M 2:45-49 2:56:06.2
17 Matt Vander Sys West Michigan Coast Rider MI 562 56 M 1:55-59 2:57:08.7
18 William Shaver Freewheeler Racing MI 554 57 M 2:55-59 2:57:09.3
19 Mark Olin MI 545 65 M 1:65-69 2:57:21.9
20 Richard Hill IN 523 59 M 3:55-59 2:58:10.6
21 Kevin Oostema Kalamazoo MI 546 53 M 4:50-54 2:59:59.6
22 William Gorton Alma MI 519 55 M 4:55-59 3:06:31.3
23 Pete McCarthy 540 32 M 4:30-34 3:08:34.4
24 Bryan Kuyper 533 34 M 5:30-34 3:10:11.6
25 Logan Madden 538 19 M 3:15-19 3:10:11.7
26 Rick Borns Spring Lake MI 508 54 M 5:50-54 3:15:06.4
27 Rick Rennie 550 63 M 1:60-64 3:15:06.5
28 Richard Haslinger Grand Rapids MI 520 64 M 2:60-64 3:16:45.4
29 Mark Bryson MI 509 36 M 3:35-39 3:16:45.7
30 Tom Haug Traverse City 521 34 M 6:30-34 3:19:07.9
31 Michael Stivani 557 45 M 3:45-49 3:19:12.3
32 Jeff Fronek Wolverine Sports Club MI 518 49 M 4:45-49 3:22:10.6
33 Beverd King 532 31 M 7:30-34 3:26:07.7
34 David Ahner 500 69 M 2:65-69 3:26:27.3
35 Todd Wanley MI 565 60 M 3:60-64 3:28:59.5
36 David Tietz MI 559 59 M 5:55-59 3:36:03.6
37 Sean Cox 513 36 M 4:35-39 3:48:05.9
38 Michael Kerr 531 35 M 5:35-39 3:48:31.9
39 Tim Watkins 566 43 M 2:40-44 3:51:33.6
40 Michael Blackburn 506 56 M 6:55-59 4:03:09.8
41 Bill Sonnega 555 62 M 4:60-64 4:05:05.7
42 William Zelkovich 571 44 M 3:40-44 4:05:12.9
43 Doug Schneider 572 70 M 1:70-99 4:07:17.1
44 Gregory Lafayette Manistique MICHIGAN 537 58 M 7:55-59 4:12:08.6
45 William Anderson MI 502 57 M 8:55-59 4:12:08.9
46 Brian Yost Berkley MI 570 43 M 4:40-44 4:37:44.2
Top  

50 Mile Fat Bike

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Andrea Cherwinski 512 38 F 1:35-39 3:29:41.2
2 Kamie Wade Cadillac MI 564 57 F 1:55-59 4:07:16.3
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Tom Stoner KTM Midwest Racing MI 558 49 M 1:45-49 2:57:23.8
2 Kelly Jedynak Valparaiso IN 526 52 M 1:50-54 3:06:46.6
Top  

50 Mile Single Speed

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Stephen Andriese MI 503 55 M 1:55-59 2:41:31.2
Top  

19 Mile Tandem

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Jolie-Mike Tubergen 133 14 F 1: 0-14 1:19:55.2
Top  

34 Mile Tandem

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Deann-Rj Auton-Mullenix 302 58 F 1:55-59 2:17:54.3

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 John Beranek 309 54 M 1:50-54 2:10:58.1
2 Michaels-Suzann Belanger-Hogan 306 59 M 1:55-59 2:19:51.5
3 Jim Trout 439 51 M 2:50-54 2:49:29.6